Lindab logo
Bezplatná infolinka
053 39 13 000
Email
informacie@lindab.com
Fakturačná adresa
Lindab a.s.
Jamník 278, 053 22
IČO
36214604
DIČ
2020035061
IČ DPH
SK2020035061
 

O rekuperáciách

Prečo vetrať s rekuperáciou?

Vetranie budovy má kľúčový vplyv na kvalitu života, pohodu a zdravie obyvateľov

Moderné vetracie systémy účinne odstraňujú vlhkosť, prach, plesne, chemikálie a iné nečistoty

Prostredníctvom rekuperácie tepla dokážete znížiť náklady na vykurovanie

Hlavnou výhodou je zabezpečenie potrebnej výmeny vzduchu bez straty energie

Filtre dokážu znížiť riziko zhoršenia zdravia a vzniku alergií

Odstránením vlhkosti zamedzíte poškodeniu stavebných materiálov aj zariadenia v interiéroch.

Pozrieť si katalóg

Nástenné

Rekuperačné  jednotky

 Ponúkame vetracie jednotky s rekuperáciou tepla určené na umiestnenie na stenu od značiek Brink, Salda, Vent – Axia, Östberg

Vybrať si rekuperačnú jednotku

Podstropné

Rekuperačné  jednotky

Ponúkame vetracie jednotky s rekuperáciou tepla určené na umiestnenie na strop od značiek Salda

Vybrať si rekuperačnú jednotku

z čoho sa skladá

rekuperačná jednotka?

Rekuperačná jednotka je tvorená ventilátormi na prívod a odvod vzduchu, filtrami vzduchu zabezpečujúcimi zdravú vnútornú klímu, výmenníkom tepla, automatickou reguláciou riadenia rekuperačnej jednotky, no a v prípade potreby aj prídavným výhrevným telesom. Výmenník tepla alebo ak chcete rekuperátor môžeme bez preháňania nazvať srdcom celého systému.

O  systéme vetrania s rekuperáciou

Protiprúdový

výmenník tepla

šesťuholníkový tvar, protiprúdový prietok vzduchu

odvádzaný teplý vzduch odovzdáva svoju tepelnú energiu chladnejšiemu privádzanému vzduchu prostredníctvom tenkej hliníkovej dosky. Vhodný do regiónov s miernejším klimatickým podnebím bez silných mrazov, pretože pri zamrznutí kondenzátu dochádza k zablokovaniu rekuperačnej jednotky, preto je nutná inštalácia prídavného vykurovacieho telesa na predohrev a odvod kondenzátu.

Účinnosť 90-95%

Vybrať si rekuperačnú jednotku

Rotačný

výmenník tepla

vhodný aj do náročnejších klimatických podmienok, znáša aj mínové teploty (do -20°C)

Výmenník rotuje v pomalších intervaloch okolo svojej osi, pričom akumulačná plocha rekuperátora (hliníková fólia s vysokou tepelnou vodivosťou) najprv príjme teplo z odvádzaného vzduchu, pootočí sa a odovzdá ho čerstvému privádzanému vzduchu. Vďaka otáčaniu nikdy nezamŕza a navyše do interiéru vracia nie len teplo ale aj časť vlhkosti. Nepotrebuje preohrev vzduchu.

BEZ kondenzátu. 85 % účinnosť

Vybrať si rekuperačnú jednotku

Rekuperačné   jednotky   pre

Bytový dom

Vyberte si z našej širokej ponuky kvalitných rekuperačných jednotiek
pre Váš bytový dom.

Rekuperačné   jednotky   pre

Rodinný dom

Vyberte si z našej širokej ponuky kvalitných rekuperačných jednotiek
pre Váš rodinný dom.

Často kladené otázky

Kde môže byť nainštalovaná rekuperačná jednotka?

Najvhodnejšie miesto je v zateplenom priestore alebo pivnici, najčastejšie v technickej miestnosti. Môže byť osadená aj v podstrešnom priestore (podkrovie), ale toto umiestnenie je z dôvodu nižšej teploty nepriaznivé. Pri voľbe umiestnenia je potrebné brať do úvahy nasávanie a výfuk z jednotky, dĺžku rozvodov, hluk jednotky (prenos chvenia) a odvod kondenzátu.

Je možné nainštalovať systém rekuperácie do bytu či domu dodatočne?

Áno, systém rekuperácie je možné dodatočne nainštalovať do domu. Avšak jednoduchšie a úspornejšie je inštalácia do rozostavaného domu. Prítomnosť rekuperácie v dome potom prezrádzajú len výustky / tanierové ventily. Pri dodatočnej montáži sú z pravidla viditeľné vzduchovody. Alebo je možné inštalovať rekuperáciu decentrálne (cez stenu), čo je jednoduchšie na montáž. Decentrálne rekuperácie však majú nižšiu účinnosť než centrálnej rekuperácie.

Ako často sa menia filtre v jednotke?

Filtre sa menia podľa miestneho znečistenia vonkajšieho prostredia (mesto, vidiek). Všeobecne je predpisovaná periodicita výmeny raz za 3 až 6 mesiacov. Nami ponúkané jednotky sú vybavené signalizáciou zanesenia filtrov.

Môžem do systému napojiť digestor (kuchynský odsávač pár)?
Áno, ale musíme zvoliť jednotku, ktorá toto umožňuje. Vždy však platí, že vzduch odsávaný z digestora neprechádza rekuperátorom. Mohol by ho veľmi znečistiť alebo dokonca zničiť.
Môžem si otvoriť okná, keď je rekuperačná jednotka v prevádzke?
Áno, okná si otvoriť môžete. Pri vetraní v zime však systém rekuperácie stráca zmysel. Po inštalácii systému sa presvedčíte, že nebudete mať potrebu vetrať oknami. Otvoreným oknom predovšetkým v mestách sa dostáva do bytu prach, smog, alergény a nie čerstvý svieži vzduch.
Aká je ideálna vlhkosť vzduchu v byte?

V obytných miestnostiach je dobré udržiavať cca 40% vlhkosť. Nízka vlhkosť vzduchu vás núti pre dosiahnutie rovnakého pocitu tepla vykurovať na vyššiu teplotu, a to až o 2-3 ° C. Ďalej nedostatočná vlhkosť škodí zdraviu, pretože vysušuje nosovej sliznice, dráždi dýchacie cesty a znižuje obranyschopnosť organizmu. Príliš vysoká vlhkosť – nad 60% – tiež nie je vhodná. V kombinácii s chladnými povrchmi je častou príčinou kondenzácie vodných pár a vzniku plesní.

Ako sa dostane vzduch dovnútra a von z bytu či domu?

Čerstvý vzduch je privádzaný cez mriežky na vonkajšej strane fasády. Ďalej je vzduch distribuovaný systémom rozvodov (InDomo, Safe, Safe Click) do obytných miestností (spálňa, obývacia izba, detská izba, pracovňa). Ďalej dostaneme vzduch cez vnútorné dvere (bez tesnenia a prahov s medzerami pri podlahe 1-2 cm) do priestorov s použitým vzduchom (kuchyňa, kúpeľňa, WC). Distribúciu čerstvého vzduchu a odvod použitého (znečisteného) vzduchu zaisťujú ventilátory, ktoré sú umiestnené vo vetracej jednotke.

Môžem nechať rekuperačnú jednotku vetrať neustále alebo ju stačí zapínať podľa potreby?

Jednotka by mala pracovať 24h denne. Dochádza tak k pravidelnej výmene vzduchu a tým odstránite pachy, znižujete tvorbu plesní, znižujete vysokú vlhkosť vzduchu.

Majú Vami ponúkané rekuperačné jednotky funkciu chladenia?

Nie. Jednotky nie sú štandardne vybavené žiadnym systémom chladenia. Jednotka môže iba v lete využívať funkciu By-Passu, kedy v nočných teplotách sa bude váš dom „predchlazovať“.

Môže rekuperačná jednotka vetrať na základe hodnôt čidla CO2 alebo snímača vlhkosti?

Áno, ak si vyberiete jednotku s možnosťou napojenia snímača CO2 alebo snímača vlhkosti.